Tartós burkolatot szeretnék! Mire figyeljek?

A gyártók, hogy segítsék a hatalmas kínálatban az eligazodást, egységes paraméterekkel látják el termékeiket. Ezek a jelek a burkolóanyag tulajdonságaira, felhasználására nyújtanak információkat.

 Fontos, hogy tisztában legyünk a jelentésükkel, hiszen nem mindegy, hova, milyen igénybevételnek megfelelő csempét választunk. Sok időt, energiát és pénzt fordítunk a felújításra, kis odafigyeléssel az eredmény tartós és örömteli lesz.

De hogyan válasszunk megfelelően?

Fontos a kopásállóság?

Az egyik legfontosabb, amire gondolni kell! Hová kerül az adott burkolatő Padlóra vagy falraőő Ha padlóra, mennyire forgalmas helyreő Nem mindegy, hogy mennyi használat után lesz szemmel látható a kopásnyom a gondosan kiválasztott padlólapunkon.

A kopásállóság meghatározására a PEI-értéket használják. Az egyes értékek és a hozzájuk tartozó ajánlott felületetek a következők:

PEI I.: a leggyengébb. Falra ajánlott csempe.

PEI II.: kisebb igénybevételnek kitett helyiségekbe, például hálószobába, fürdőbe.

PEI III.: közepesen kopásálló,lakások szinte minden helyiségébe javasolt, kivéve az előszobát, konyhát.

PEI IV.: erős igénybevételnél ajánlott, ahol a burkolatot karcoló, szennyező anyagok érhetik. Ilyen a lépcsőház, konyha, iroda.

PEI V.: a legellenállóbb. Kültéri burkolatok kategóriája, továbbá nagy forgalmú helységekbe javasolt, mint áruházak, szállodák, éttermek.

Mit jelent a karcállóság?

Ez is lényeges szempont a választásnál. A burkolólapokon máz található, aminek van karc- (MOHS) és kopásállósági értéke (PEI). A felületük keménységét ennek a máznak a minősége, keménysége határozza meg. 

A mérésnél ásványokhoz hasonlítják a lapok keménységét. Vizsgálják, hogy az adott ásvánnyal meg lehet-e karcolni a lap felületét.

 A MOSH skála 1-10-ig terjed, az átlagos értékek 3-5 körül mozognak. A 10-es felület már csak kizárólag gyémánttal karcolható meg. 

Ha a dobozon nem tüntetik fel ezt az értéket, akkor általánosan elmondható, hogy a matt, ezen belül is a rusztikus felülető csempék karcállósága lényegesen jobb, mint a fényes lapoké.

Csúszásmentesség = balesetvédelem

Természetes, hogy szeretnénk környezetünket minél biztonságosabbra kialakítani. Ennek egyik módja a megfelelő csúszásmentes padlóburkolat. A kategóriákat az úgynevezett R skálán jelölik, ami 9-12 ?ig terjed. Ez a száraz cipőtalppal való közlekedésre vonatkozó értéket jelenti:

R9: általános felhasználásra, például nappaliba, vagy hálószobába.

R10: csúszásmentes, fürdőszoba csempének, konyha csempének, vagy garázsba ajánlott.

R11: fokozottan csúszásmentes, használható pl.hőtőkamrába, mosodába.

R12: magas csúszásmentesség, pl.húsfeldolgozó üzemekbe, ipari konyhákba.

Általánosságban elmondható, hogy minél jobban csúszásgátló a burkolóanyag felülete, annál nehezebb takarítani, ezért feleslegesen csúszásmentes lapot nem célszerő választani.

A vizes kövön, mezítláb való csúszásmentességet A, B, C értékkel jelzik. Fürdőszobába érdemes legalább az „A” jelő padlóburkolót választani.

Végül egy fontos szabály!

A fagyállóság a porozitás, vagyis a vízfelvétel függvénye. A hazai időjárási viszonyok mellett a lapok közül a 3% alatti vízfelvételő, vagyis a B I. kategóriába tartozó lapok ajánlhatók kültérre is. Ezek a csempék általában hópihével vannak megjelölve.

Külső térben csak fagyálló padlólappal szabad burkolni! Ilyen pl. a Kronos Ceramiche Block 2.0 csempecsalád. A lapok minősége mellett a megfelelő ragasztó és fugázó anyagok kiválasztása is elengedhetetlen.

A leírtakat végiggondolva sem egyszerő a választás! 

Éppen ezért látogass el üzletünkbe, ahol kiváló szakemberek várják, hogy tudásukat átadhassák, látványtervet készítsenek és megkönnyítsék döntésed! Kérdéseid elérhetőségeinken is felteheted!

Következő cikkünkben a kültér-beltér kérdését boncolgatjuk, a leggyakoribb problémákra keresünk megoldást.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük